جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی یا رینو پلاستی برای بهبود شکل ظاهری ،کاهش یا از بین بردن بد شکلی ها (دفورمیتی ها ) و حفظ نکات مثبت در ظاهر و نیز رعایت و حفظ عملکرد تنفسی بینی به طور همزمان انجام می شود

انتخاب شما برای جراحی پلاستیک ، زیبائی و ترمیمی

جراحی پلاستیک زیبائی شامل اقدامات جراحی و غیر جراحی برای بهبود ظاهر شماست . اشخاص سالم با ظاهر مثبت و انتظارات واقع بینانه ، کاندید مناسب برای اعمال زیبائی هستند.جراحی پلاستیک یک انتخاب شخصی است و شما باید خود آن را انتخاب کنید نه اینکه بخواهید خواهش و آرزوی فرد دیگری را اجابت کنید یا اینکه خود را شبیه یک تصویر ایده آل نمائید.
جراحی پلاستیک ترمیمی ( بازسازی ) منجر به بازسازی شکل و عملکرد هریک از قسمت های مختلف بدن می شود که ناشی از بیماری،حوادث یا اختلالات مادرزادی باشد . هدف از جراحی ترمیمی ، بازسازی ظاهر و عملکرد تا حد ممکن طبیعی می باشد ، اما این نوع از جراحی نیز با انتظارات واقع بینانه باید همراه باشد .
همکاری با جراح پلاستیک : هنگامی شما بهترین نتایج را از جراحی پلاستیک بدست می آورید که با جراح خود ارتباط کاملا باز داشته باشید و جهت بدست آوردن نتایج واقع بینانه با هم همکاری کنید

جراحی بینی ​

این بخش شامل جراحی های ضایعات داخل بینی(عفونتها،سینوزیت،پولیپ،تومور،انحراف تیغه بینی) و همچنین اطلاعات کاملی از جمله : آناتومی بینی ، اقدامات قبل از عمل ، اقدامات بعد از عمل و عوارض جراحی می باشد که توصیه می شود این بخش را تا انتها و بصورت کامل مطلعه فرمائید . لازم به ذکر است مراحل  صحیح چسب زدن بینی  به صورت تصویری در انتهای صفحه و در بخش اقدامات بعد از عمل شر داده شده است.

جراحی خال ها

بینی یکی از مهمترین اعضاء صورت است  که به دلیل در مرکز قرار داشتن آن در صورت نقش مهمی در زیبایی و مخصوصاً در ارتباط با سایر اعضاء صورت برعهده دارد . همچنین بینی نقش بسیار حساس و کلیدی در تنفس و هدایت ، حفظ رطوبت ، فشار و تصفیه هوا به سمت ریه دارد. شکل هر بینی با توجه به ساختمانهای صورت و بافتهای خود بینی شامل استخوان -غضروف و پوست برای هر فردی منحصر به فرد است و پاسخ بافتی در حین ترمیم بینی پس از جراحی در افراد مختلف متفاوت است و نباید به هیچ وجه مورد مقایسه با افراد دیگر قرار گیرد.

انواع جراحی بینی

جراحی ممکن است با بیهوشی يا بدون بیهوشی ( با بی حسی موضعی ) صورت پذیرد.

جراحی بینی  به دو روش باز و بسته انجام می پذیرد

سپتو پلاستی

اصلاح انحراف تیغه بینی

غضروف و استخوان

اصلاح اسکلت بینی

روش جراحی

در جراحی از نوع بسته،اجزای بینی توسط برشهایی داخل بینی  اصلاح می شود اما در جراحی از نوع باز یک برش کوچک در زیر نوک بینی ایجاد می شود.
انتخاب روش جراحی نوع باز یا بسته بستگی به شکل بینی و انتخاب و نظر شخصی جراح دارد . باید تأکید کرد که جراحی زیبایی بینی صرفاً روی اسکلت سخت بینی صورت می پذیردو هیچ اقدامی روی پوست و بافت نرم خارجی بینی نمی توان انجام داد . تنها اقدام در مورد بافت نرم ، کوچک کردن پرة بینی در دو طرف است که در مورد همة افراد نیز لازم نمیباشد.
همچنان که تمام افراد شهر با یکدیگر تفاوت دارند ، انواع جراحی های بینی نیز بسته به بیماران مختلف با یکدیگر متفاوت می باشند و در هر فردی منحصر به فرد است

مراقبتها واقدامات بعد از عمل جراحی بینی

ضروریست که بیمار پزشک را از بیماریهای خاص یا داروهای خاصی که مصرف می کند مطلع نماید .

برای مثال اگر بیمار از آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین استفاده می نماید میبایستی دو هفته قبل از عمل جراحی از این دارو استعمال ننماید

استفاده از ویتامین ای ،زنجبیل وسیر دارچین قهوه قارچ از دوسه روز قبل عمل ممنوع است (احتمال رقیق شدن خون و خونریزی رازیاد میکند ودرنتیجه کبودی بیشتر میشود ).   

استفاده از سیگاروقلیان قبل از عمل قطع شده و حداقل تا دو هفته بعد از عمل استعمال نشود .

درصورت استفاده از داروی ضد اکنه جووش صورت به نام(راکوتان )حتما پزشک رادرجریان بگذارید .

سابقه ی هرگونه جراحی وبیهوشی قبل از عمل ، تزریق ژل وبوتاکس ، حساسیت غذایی و تنفسی ، وضربه به بینی ،وبیماری های خاص ، داخلی قلبی گوارشی ادراری کلیوی خونی تنفسی وهرگونه سابقه ی بیماری یا درمان را به پزشک اطلاع دهید.درمورد تستهای خونی برای خانمهای در سنین بارداری تست حاملگی حتما انجام میشود .

در جلسه ی مشاوره تمام خواسته های خودرا به پزشک بگویید ولی در عین حال توضیحات پزشک را کاملا گوش کنید و واقع،بین باشید . یادتان باشد پزشک در حد آخرین تکنیکها،در عمل جراحی شما سعی میکند بینی به،زیبا ترین و سلامت ترین شکل جراحی شود . اگر محدودیت خاصی در عمل شما وجود داشته باشد به شما تذکر داده میشود وانتظار اینست که بینی و چهره از قبل،زیبا تر شود . هیچگاه نمیشود انتظار داشت تمامی مشکلات در حد صد درصد حل شود . این محدودیت جراحی زیبایی  وترمیمی است . چون بافت بدن شما به جراحی واکنشهای متفاوت گاه غیر منتظره میدهد که پزشک در آن هیچ دخالتی نمیتواند بکند . باید با پزشک همکاری کنید واعتماد داشته باشید که بهترین ها را،برای بیمار خود میخواهد واز هیچ کوششی برای،رضایت بیمار کوتاهی،نمیکند . اعتماد بیمار،به پزشک همیشه بهترین نتیجه را در پیش خواهد داشت .

یک نکته ی مهم در جراحی زیبایی بینی غیر قرینگی صورت است که نقش،مهمی در شکل گیری بینی  دارد . متاسفانه در جراحی بینی صورت تغییر،نمیکند بلکه بر تغییرات و شکل بینی تاثیر میگذارد . کششهای،غیر قرینه ی طرفین بینی در،صورت مخصوصا چین نازولابیال،یا خط خنده که اکثرا غیرقرینه است باعث انحرافهای خفیف بینی میشود . در اینمورد از پزشک خود راهکارهای لازم را بخواهید وبه محدودیتهای موجود توجه کنید . یکی از دلایل اصلی،توصیه به،صحبت خنده و جویدن کمتر،بعد از،عمل همین است .

سعی کنید بعد از عمل کمتر با دوستان وآشنایان ارتباط داشته باشید تا حرکت عضلات صورت کمتر باشد

با پزشک و دستیارانشون از طریق فضای مجازی و مستقیم تماس داشته باشید و مشکلات خودتون رو دقیق و با احترام متقابل بیان کنید تا بهترین نتیجه رو بگیرید

بعد از عمل جراحی بینی معمولاداخل بینی بخاطر ترشحات و تورم زیاد گرفتگی دارد .در مرحله ی اول بعد از عمل استراحت کنید.حالت نشسته یا نیمه نشسته خیلی،بهتر است چون میزان فشار خون در سر وصورت کمتر میشود ودر،نتیجه تورم و خونریزی،کمتر،خواهد بود .کمپرس سرد هم ازابتدای ورود به بخش انجام میشود که باید متناوب باشد .بیمار،معمولا از خشکی گلوشاکی است،ولی تا هوشیاری کامل و اجازه ی پرستار،بخش نباید شروع به خوردن کند .میشود با خیس کردن لب و دهان با گاز خیس به بیمار کمک کرد .حدود دو تا سه ساعت بعد بتدریج بامقادیر بسیار کم میشود مایعات سرد را شروع کرد .روز اول فقط مایعات ویا سوپ صاف شده استفاده شود . از روز دوم غذای نرم را میشود شروع کرد .طبیعتا بعد از آن میشود غذاهای جویدنی نرم مثل برنج و خورشت استفاده کرد ولی حتما لقمه ها کوچک باشند درحد یک قاشق مرباخوری .

بیمار در صورت وجود تامپون یا پانسمان داخل بینی باید دو تا سه روز بعد برای خارج کردن آنها به مطب دکتر خویش مراجعه نماید و یک هفته بعد برای برداشتن گچ و بخیه ها مراجعه نماید. پانسمان و چسب و گچ بینی نبایستی خیس شود . ( استحمام با رعایت نمودن این مسئله موردی ندارد )

کمپرس سرد در دوتاسه روز اول فقط باید انجام شود تا خونریزی و تورم کمترشود.

در این مدت بیمار می بایستی بیشتر در حالت نشسته یا نیمه نشسته باشد . از کمپرس سرد استفاده نماید .

غذاهای مایع و نرم مصرف نماید ( زیرا فک نباید زیاد باز و بسته گردد ) بیمار باید حتی المکان کمتر صحبت کند . صحبت و خندیدن به میزان زیاد باعث کشیده شدن بخیه ها و جابجایی گچ و در نتیجه تورم و خونریزی بیشتر می گردد .

از داروهایی که برای شما تجویز شده است شامل آنتی بیوتیک و مُسکن استفاده کنید در روزهای اول ممکن است مختصر ترشحات خونی از بینی یا از گلو داشته باشید که طبیعی است . بعد از برداشتن گچ و تعویض چسب در ابتدا ممکن است تورم حتی بیشتر باشد.

لطفاً صبور باشید و به بهبود کلی ظاهر بینی توجه داشته باشید و در مورد اختلافات جزئی در نقاط خاص بینی نگران نباشید ،تقریباً تمامی آنها در هفته های اول جراحی تغییر خواهند کرد .

کبودی زیر چشمها در صورت اصلاح استخوانهای بینی احتمالاً وجود خواهد داشت اما شدت آن و زمان بهبود آن بسیار متغیر است . اکثراً در عرض ۱۰روز الی ۲ هفته بهبود پیدا می کند .

تورم بینی در عرض چند هفته اول کاهش محسوسی خواهد کرد اما درجاتی از تورم بخصوص در نوک بینی و محل شکستگی های استخوانی ممکن است از ۶ ماه تا یکسال نیز ادامه پیدا کند

بعلت قطع شدن بعضی اعصاب حسی بینی در حین جراحی بینی ، تا هفته ها در بینی و حتی تا ماهها در نوک بینی حسی وجود نخواهــد داشت و این بی حسی باعـــث می شود شما احســـاس کنید که عضو ،

بزرگتر از حد معمول و یا متورم است . مانند بیحسی لب در دندانپزشکی که احساس می کنید لبتان متورم است.

ورزش سبک از ۳یا ۴ هفته بعد از عمل جراحی مشکلی ندارد ، اما ورزش سنگین و فعالیت های بدنی شدید اکیداً تاسه ماه بعد از عمل توصیه نمی گردد . در هفته اول جراحی به هیچ عنوان بینی خود را با فشارتخلیه نکنید چون احتمال خونریزی و جابجایی اعضاء بینی وجود خواهد داشت .

در اینجا بصورت تصويري نحوه چسب زدن بيني آموزش داده شده است كه شما عزيزان پس از مشورت با پزشك خويش مي توانيد با توجه به مراحل نشان داده شده در زير اين عمل را به نحو احسن انجام دهيد

پاسخ به چند مورد سوال پرتکرار

  • استفاده از گچ بستگی به انجام کارهای جراحی روی قسمتهای استخوانی بینی بیماران دارد . در صورتیکه استخوان بینی شکسته شده یا تراشیده شده باشد ضرورتاً می بایستی از گچ گرفتن بینی استفاده نمود.
  • استفاده از چسب بینی نیز که مورد اتفاق تمام جراحان می باشد صرفاً برای چسباندن پوست بلند شده ( که در حین جراحی صورت گرفته است ) بر روی اسکلت تغیر شکل یافته مورد استفاده قرار می گیرد. هرچه پوست بهتر به این اسکلت متصل گردد احتمال عوارض بعدی کمتر است و تورم بعد از عمل نیز به حداقل می رسد.
  • تامپون یا پانسمان داخل بینی نیز بستگی به اقدامات جراحی داخلی مثل اصلاح تیغه بینی ( سیتو پلاستی ) یا اقدامات جراحی دیگر داخل بینی که برای حفظ راه هوایی است دارد. این کار برای این است که خون در داخل بینی تجمع پیدا نکند و مشکل ایجاد نکند
اسکرول به بالا