جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس با هدف زیبایی به صورت عملی غیرجراحی است که عضله‌های ایجادکننده چین و چروک صورت، پیشانی، دور چشم و خط اخم را شل و آرام می‌کند.

رشت- خیابان بوسار،بالاتر از آزمایشگاه آشتیانی ،بن بست شهید پورکار،ساختمان طلائیه

تزریق بوتاکس

بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است. تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد. یک روش سریع و نسبتا غیر تهاجمی است.
تزریق بوتاکس را برای مشکلات مختلف صورت استفاده میکنند از جمله صاف شدن چینهای صورت بخصوص پیشانی بالا رفتن ابرو وبدنبال آن تا حدی پلک لبخند لثه ای اصلاح غیرقرینگی های صورت دیسکینزی بعداز فلج صورت (بلز پالسی) کاهش تعریق زیربغل و کف دست وپا کاهش ترشحات بزاق در غدد بزاقی کاهش اسپاسم عضلات و دندان قروچه کاهش نمای پوست پرتقالی چانه و…..
همچنین برای چینهای گردن و چینهای عمودی وطنابی پلاتیسما در گردن از بوتاکس استفاده میشود
انواع بوتاکس یا میشود گفت انواع دارویی سم بوتولینوم در ایران و کشورهای مختلف ساخته شده که برای تزریق مورد استفاده قرار میگیرند.

تزریق بوتاکس برای چه نواحی از بدن استفاده می‌شود؟

ما به معرفی مهم‌ترین نواحی بدن که می‌توان درمان از طریق تزریق بوتاکس را روی آنها انجام داد می‌پردازیم.

تزریق پیشانی

یکی از محبوب‌ترین کاربردهای بوتاکس رفع خطوط پیشانی است. چین و چروک‌هایی در اثر نگرانی، استرس و اضطراب و یا بالا رفتن سن روی پیشانی ایجاد می‌شود که هنگام خشم یا هیجان بیشتر جلب توجه می‌کند. هزینه بوتاکس پیشانی به میزان چین و چروک، نوع محصول و مقدار مورد استفاده شده بستگی دارد.

تزریق بین دو ابرو

چین و چروک‌های بین دو چشم که خطوط ۱۱ نیز نامیده می‌شوند، با بالا رفتن سن بین دو چشم ایجاد می‌شوندکه معمولاً بیشتر هنگام اخم کردن، نگران شدن یا تمرکز جلب توجه می‌کنند.

تزریق چشم ها

درخشان‌ترین عضو صورت چشم‌های شماست. لبخند زدن و اخم کردن به مرور زمان روی چشم‌های شما تاثیر می‌گذارد و باعث به وجود آمدن چین و چروک‌هایی دور چشم‌های شما می‌شود به جز خطوط خنده خطوط ظریف دیگری نیز دور چشم دیده می‌شود که به خطوط پنجه‌کلاغی معروف هستند. بوتاکس برای نواحی دور چشم کاربرد دارد و بسیار موثر است، تا چشم‌های شما جذابیت پیشین خود را بازیابند و در میان صورت شما بدرخشند.

تزریق لب ها

چروک‌های منحنی شکلی دور دهان شما از لبخند زدن و یا اخم کردن‌تان ایجاد می‌شود؛ می‌توان خط اندوه، خط خنده و چین و چروک دور لب و حالت ناراحت و افسرده صورت را با تزریق بوتاکس از بین برد.

فاصله بین جلسات بوتاکس به تدریج افزایش می یابد.

تزریق فک

بعضی از افراد فرم چهارگوش خط فک را دوست ندارند. عضله‌های مخصوص جویدن، که باعث چهارگوش شدن فک می‌شوند، را می‌توان با بوتاکس کوچک‌تر کرد.

تزریق گردن

تزریق بوتاکس می‌تواند چین و چروک‌های نواری روی گردن را به سادگی از بین ببرد فقط این ناحیه بسیار حساس می‌باشد و فقط با یک اشتباه کوچک یا تزریق نامناسب در گردن، ممکن است منجربه ناتوانی بلعیدن در بیمار گردد.

درمان تعریق شدید

تزریق بوتاکس برای افرادی که از تعریق بیش از حد رنج می‌برند بسیار موثر است. بوتاکس در این نوع از درمان با متوقف کردن ارتباط اعصاب محرک سمپاتیک با غدد عرق، مانع ترشح عرق مى‌شود و در نهایت باعث خشک شدن کامل غدد عرق آن ناحیه از بدن مى‌شود؛ بوتاکس معمولا در نواحی عمیق، جایى که غدد عرق قرار دارند مانند زیربغل دست‌ها و کف پاها، تزریق می‌شود.

درمان میگرن

تزریق بوتاکس در بیماران مبتلا به میگرن باعث قطع و یا طولانی شدن فاصله بین حملات سردرد برای بازه زمانی سه ماه تا چهار ماه می‎شود .تاثیر بوتاکس در پیشگیری از سردردهای میگرنی بر روی بیماران اثبات رسیده است.

عملکرد بوتاکس به چه صورت است؟

بوتاکس پروتئینی خالص به نام سم botulinumtoxinA است؛ که با سوزن‌های بسیار ظریف و مقادیر اندک؛ مستقیماً در عضله‌های مورد نظر صورت تزریق می‌شود. عملکرد بوتاکس تزریق شده به این شکل است که عضله‌ی انتقال‌دهنده‌ی عصبی استیل کولین را مسدود کرده و با این کار از انقباض عضلات در ناحیه درمان شده جلوگیری می‌کند. بوتاکس با آرام کردن عضله تحت درمان چروک‌ها را صاف کرده و از شکل گرفتن چین و چروک‌های دائمی که در اثر حرکت عضله روی صورت ایجاد می‌شود ممانعت می‌کند.

سم بوتاکس چگونه تولید می شود؟

سم بوتاکس از نوعی باکتری به‌نام «کلستریدیوم بوتولینوم» (Clostridium botulinum) به‌دست می‌آید که یکی از سمی‌ترین مواد در جهان شناخته شده و این ماده از پلی‌پپتید‌هایی با بیش از هزار آمینو‌اسید تشکیل شده است.

انواع بوتاکس

قبل از هر چیز باید گفت عنوان انواع بوتاکس دقیق نیست و عبارت دقیق‌تر آن “انواع بوتولونیم توکسین” است. اما از آنجایی که در ایران و البته سایر نقاط جهان اکثرا و به اشتباه بوتولینیوم توکسین با نام بوتاکس شناخته می‌شود، عنوان فوق برای این بخش انتخاب شده است. تمامی برند‌های این محصول؛ فرمول‌های مشابهی از باکتریوم کلستریدیوم بوتولینوم تیپ A هستند، اما روش استفاده همه آنها یکسان نیست و باید گفت نتیجه عملکرد همه آنها به طور موقت باعث فلج شدن عضلات و در نتیجه کاهش چین و چروک‌ها می‌شود. برندهای مختلفی برای تولید بوتولونیم وجود دارد که ما در اینجا به معرفی اجمالی آنها می‌پردازیم.

بوتاکس :Botox

اولین بار که بوتولینیوم توکسین در جهان به صورت دارو عرضه شد با نام تجاری بوتاکس توسط شرکت آمریکایی آلرگان وارد بازار شد بنابراین اکثرا بوتولینیوم توکسین را با نام بوتاکس می‌شناسند در حالی که بوتاکس تنها نام تجاری یکی از انواع بوتولینیوم توکسین است. از آنجایی که کارخانه سازنده بوتاکس در آمریکا است، هیچ‌گاه این نوع دارو به صورت رسمی و از طریق شرکت‌های پخش و توزیع دارویی وارد ایران نشد. این نوع بوتولینیوم توکسین ۱۰۰ واحدی است.

دیسپورت :dysport

دیسپورت اولین برند تجاری بوتولینیوم توکسین که به شکل قانونی و رسمی وارد ایران شد و دارای مجوزهای لازم بین‌المللی دارو و مجوزهای وزارت بهداشت بود. این دارو در دو ویال ۵۰۰ و ۳۰۰ واحدی است و ساخت کشور انگلیس می‌باشد. بهترین نوع بوتولینیوم توکسین موجود در ایران می‌باشد و دارای ماندگاری بالا همچنین عوارض جانبی کم است و از بسیاری جهات به بوتاکس شباهت دارد.

نرونوکس : Neuronox

ساخت کارخانه دارویی معتبر در کشور کره جنوبی است. از لحاظ دوز و شکل ویال‌ها، شبیه بوتاکس آمریکایی است و ویال‌های ۵۰ و ۱۰۰ واحدی دارد. دارای مجوز وزارت بهداشت و درمان است و از طریق کانال‌های رسمی و قانونی در ایران توزیع و پخش می‌شود. نام‌های دیگر این برند Botulift , Siax , Cunox , Medytoxin است که در سایر کشورها مجوز گرفته. کیفیت این ماده بالا و عوارض جانبی آن کم است.

کانیتوکس :Canitox

کانیتوکس از سم بوتولینوم حاصل شده و بیشتر برای درمان انواع چین و چروک صورت از جمله خطوط لبخند، چین و چروک پیشانی، خطوط پاکلاغی و خطوط اخم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع بوتولینیوم توکسین معمولا قیمت مناسب‌تر است. بعضی از این توکسین‌ها دارای مجوز اداره بهداشت نمی‌باشند و به صورت قاچاق وارد ایران می‌شود. از نام‌های دیگر آن می‌توان به کنیتوکس، انیتوکس،درماتوکس، لینوریز، ریفاین نام برد. شرایط نگهداری این محصول در یخچال (دمای ۴- درجه سانتی گراد) نگهداری می‌شود.

زئومین : Xeomin

زئومین برای درمان بلفارواسپاسم (پلک زدن بی‌اختیار) و خطوط اخم متوسط تا شدید مورد تائید قرار گرفته و قابل استفاده است. فرمول جدیدی از بوتولینیوم تیپ A زئومین است که در آن از پروتئین مرکب استفاده نمی‌کنند و حذف شده است. زئومین از باکتری سازنده بوتولیسم ساخته شده است. سمی که به وسیله بوتولینوم ترزیق می‌شود با متوقف‌کردن فعالیت عصبی در عضله باعث کاهش موقت فعالیت عضلانی می‌شود.

مسپورت : Masport

اخیرا بوتولونیوم توکسین ایرانی با نام تجاری مسپورت وارد بازار شده است این نوع توکسین مجوز وزارت بهداشت را دارد و توسط مراکز دانشگاهی معتبر کشور کیفیت و ایمنی آن مورد تایید قرار گرفته. از لحاظ واحدها و قدرت دارویی مشابه نوع انگلیسی اما قیمت آن پایین‌‍تر است. کاربرد مسپورت به طور موقت خط‌های اخم متوسط تا شدید بین دو ابرو را درمان می‌کند.

ماندگاری و تاثیرگذاری نتایج تزریق بوتاکس

طبق مطالعات به دست آمده  نتیجه نهایی تزریق بوتاکس به عامل‌های متعددی چون شدت خطوط و چین و چروک‌ها، اندازه عضله‌های زیر چروک‌ها و مقدار بوتاکس تزریق شده بستگی دارد. شایان ذکر است که نتایج به تدریج پس از ۳ تا ۵ روز قابل مشاهده است، اما نتیجه نهایی بوتاکس صورت پس از دو هفته کاملا مشخص می‌شود.

نکات قبل از ترزیق بوتاکس​

 • از مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ادویل، مورتین، نوپرین، الیو، سلبرکس، روغن ماهی و دوزهای بالای ویتامین E به مدت 7-10 روز قبل از عمل خودداری کنید اینها ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی و کبودی در محل (های) تحت عمل شود. مصرف ویتامین‌های معمولی و تیلنون مجاز است (در صورت عدم منع مصرف).
 • همیشه پزشک خود را از تمام داروها، از جمله مکمل‌هایی که ممکن است مصرف کنید و همچنین تاریخچه پزشکی خود آگاه کنید.
 • قبل از نوبت خود، یک وعده غذایی کوچک یا میان وعده میل کنید.
 •  

نکات بعد از ترزیق بوتاکس​

 • بعد از تزریق بوتاکس باید تاسه الی چهار ساعت سر بیمار بالا باشد
 •  خم شدن به جلو یا حالت خوابیده ممنوع است موضع نباید ماساژ داده شود
 •   نباید در شب تزریق حمام گرفته شود ونباید صورت شسته شود
 • همچنین نباید صورت و عضلاتش در شب اول تزریق زیاد حرکت کند (جویدن زیاد خندیدن و صحبت زیاد )
 •  

مزایای تزریق بوتاکس

 • غیرتهاجمی و غیرجراحی
 • ایمن و موثر
 • ارائه نتایجی ظریف و طبیعی
 • عدم نیاز به استراحت پس از درمان

عوارض تزریق بوتاکس

اگر تزریق بوتاکس توسط پزشک مجرب و به روش صحیح انجام شود، احتمال بروز عوارض به حداقل می‌رسد گرچه شایان ذکر است که عوارض پس از تزریق بوتاکس موقتی است و شایع‌ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس عبارت است از:

 • سر درد
 • بی‌حسی، حساسیت به لمس و درد موضعی در محل تزریق
 • قرمزی، ورم و یا سوزش محل تزریق
 • پشت سر گذاشتن دوران بهبود و مختل شدن فعالیت روزمره به دلیل نیاز به استراحت کردن
 • افتادگی پلک یکی از عوارض جانبی بوتاکس است. اما این افتادگی موقت بوده و خیلی زود برطرف می‌شود.

روش تزریق بوتاکس

در ابتدا ناحیه‌ای که قرار است تحت درمان قرار بگیرد را با شوینده الکلی کاملاً تمیز می‌کند. تزریق بوتاکس به طور کلی معمولاً بدون درد است؛ اما با این حال اگر بیمار به درد حساس باشد، پزشک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند تا بیمار کاملاً احساس راحتی کند. پزشک متخصص ابتدا از بیمار می‌خواهد عضله‌های صورت خود را منقبض کند تا بتواند محل دقیق تزریق بوتاکس را مشخص کند سپس با دقت مقدار بسیار اندکی از شل‌کننده عضلانی بوتاکس مخصوص عضله‌های صورت را در نقاطی که محل آنها را با معاینه دقیق حرکات عضلات صورت تعیین کرده به وسیله سوزن بسیار ظریف برای جوانسازی تزریق می‌کند. مدت زمان درمان به تعداد ناحیه‌های تحت درمان بستگی دارداما معمولا تزریق بوتاکس ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. اگر بی‌حسی اعمال نشده باشد، بیمار سوزش ملایمی هنگام تزریق حس خواهد کرد. بیمار بلافاصله پس از تزریق می‌تواند فعالیت‌های معمول روزمره خود را بدون مشکل ادامه دهد تنها اگر تزریق در ناحیه پیشانی انجام شده باشد، بیمار برای مدت کوتاهی دچار سردرد خواهد شد.

سوالات متداول

تزریق بوتاکس معمولا دردناک نیست، با این حال، بیشتر بیماران بعد از تزریق احساسی شبیه یک ویشگون ملایم را دارند. از آنجا که سوزن تزریق بوتاکس بسیار ظریف و نازک است، ناراحتی حاصل از تزریق بسیار کم است. ممکن است بیمار بخواهد قبل از تزریق، روی محل درمان یک بسته یخ گذاشته و یا از کرم بی‌حسی موضعی استفاده کند. کل درمان تنها ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد، و شما می‌توانید بلافاصله پس از آن فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.
در بیماران با سابقه حساسیت به بوتاکس یا سابقه بیماری های عصبی تزریق بوتاکس ممنوع است. هم چنین برای خانم های باردار یا در حال شیردهی استفاده از این ماده تائید نشده است. در صورتی که در محل تزریق جوش چرکی وجود داشته باشد یا دیگر بیماری های پوستی مشاهده گردد تزریق بوتاکس تا درمان کامل آن ناراحتی پوستی به تاخیر می افتد. افرادی که دارای بیماری میاستنی هستند. مادران شیرده و باردار نباید بوتاکس تزریق نمایند. افرادی که عفونت پوستی دارند. کسانی که از آلرژی و حساسیت رنج می برند. افرادی که دارای جوش های چرکی در ناحیه صورت دارند.
معمولا در عرض ۳-۵ روز پس از درمان کم کم نتایج خود را نشان داده و تا ۲ هفته همچنان بهبود می‌یابند. بر اساس یک تحقیق بالینی، در ۸۹ درصد از بیماران، در حدود روز ۳۰‌ام پس از تزریق شدت خطوط اخم بین ابروها تعدیل یا بهتر شده است.
تاثیر تزریق بوتاکس دائمی نیست. نتایج قابل مشاهده نشان داده‌اند که تاثیر بوتاکس حداکثر تا ۴ ماه باقی می‌ماند و برای حفظ بهترین نتایج، نیاز به تکرار درمان است. بعضی از بیماران ادعا می‌کنند که نتایج تزریق برایشان تا شش ماه ماندگار بوده است. در بسیاری از این موارد، اثرات واقعی بوتاکس از بین رفته است اما حافظه عضلانی دچار اختلال شده و بیمار همچنان به اندازه قبل اخم نکرده و یا چشمانش را تنگ نمی‌کند. به هر حال نتایج برای افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد.
کبودی و تورم در محل تزریق بوتاکس شایع نیست و فقط در بعضی افراد رخ می‌دهد. مویرگ‌هایی که در زیر پوست پراکنده‌اند ممکن است دچار پارگی شوند که در این صورت کبودی جزئی حاصل می‌شود و طی دو یا سه روز برطرف خواهد شد.
برای بهترین نتایج، تزریق بوتاکس باید ۳-۴ بار در سال تکرار شود. در حالت ایده‌آل، تزریق بعدی باید قبل از اینکه نتایج آخرین تزریق بوتاکس کاملا از بین برود، انجام شود. هدف این است که بافت عصبی مورد نظر همواره ضعیف نگه داشته شود. به همین دلیل است که پزشکان بیماران خود را تشویق می‌کنند که جلسه تزریق بوتاکس بعدی خود را از قبل تعیین کنند، تا ماهیچه‌های تضعیف شده نتوانند حجم و یا قدرت سابق خود را به دست آورند. هدف این است که این عضلات ضعیف‌تر و ضعیف‌تر شوند تا دیگر نتوانند باعث ایجاد چین و چروک شوند. با این همه حتی یک بار تزریق بوتاکس در سال بهتر از آن است که اصلا بوتاکس نزنید. دو بار تزریق در سال بهتر از یک بار تزریق است. اما در بهترین حالت، برای کسب بهترین نتایج، آن است که تزریق بوتاکس ۳ تا ۴ بار در سال تمدید شود.
حرکات و حالات عضلات در هر فردی منحصر به فرد است. بهترین سن برای تزریق بوتاکس زمانی است که متوجه ‌شوید خطوط نازکی در اثر حرکات زیاد یا شدید عضلات صورت، مثلا در هنگام اخم کردن، لبخند زدن یا تنگ کردن چشم‌ها روی پوستتان در حال شکل‌گیری هستند. اگر در هنگام صحبت کردن، کار کردن با رایانه یا زمانی که زیر نور خورشید هستید، حرکات زیادی با ابروها یا چشم‌هایتان انجام می‌دهید، ممکن است بخواهید از سنین پایینتری مانند ۲۵ سالگی تزریق بوتاکس را شروع کنید، تا بتوانید از به وجود امدن چین و چروک‌ جلوگیری کنید. بعضی از زنان که در هنگام صحبت کردن حرکات چشمی زیادی ندارند و به اصطلاح “با چشم‌های خود صحبت نمی‌کنند” و احساسات خود را زیاد با چهره و عضلات صورت خود نشان نمی‌دهند. این طور افراد ممکن است تا سنین بالاتر هم نیاز به درمان با بوتاکس نداشته باشند. بیشتر متخصصان سن شروع تزریق بوتاکس را از ۲۵ تا ۳۰ سالگی پیشنهاد می‌کنند.
اکثر بیماران معتقدند که تزریق بوتاکس نیازی به هیچ نوع بی‌حسی ندارند، زیرا سوزنی که برای این کار استفاده می‌شود بسیار نازک و ظریف است. با این حال برخی از بیماران ترجیح می‌دهند که ۳۰ دقیقه قبل از تزریق از یخ و یا کرم‌های بی‌حس کننده ملایم روی ناحیه تزریق استفاده کنند. این روش‌ها به طور موثری از احساس درد خفیف اما ناگهانی که در هنگام ورود سوزن نازک به پوست ایجاد می‌شود جلوگیری می‌کند.

افتادگی پلک

افتادگی پلک بالا تا زمانی که تماسی با مردمک چشم نداشته باشد و در میدان بینایی فرد اختلال ایجاد نکرده باشد نیاز به جراحی ندارد اما زمانی که افتادگی پلک شدید باشد و بخشی یا تمامی مردمک را بپوشاند نیاز به درمان و جراحی دارد
افتادگی پلک بالا با روشهای مختلف مثل تزریق بوتاکس لیفت پلک وابرو با جراحی با نخ و جراحی پلک فوقانی یا بلفارو پلاستی ونیز پلاسما سرجری (برای موارد خفیف )اصلاح میشود
افتادگی پلک پایین وپف زیر چشم که ناشی از افتادگی چربی یا پوست پلک پایین هست با پلاسما سرجری در موارد خفیف و جراحی و ریپوزیشن چربی اصلاح میشود
در موارد کبودی وتیرگی و چینهای ریز زیر چشم پلاسما سرجری تزریق بوتاکس و تزریق نانوفت و پی آر پی کمک کننده است ولی نباید انتظار داشت بطور کامل ازبین برود

اسکرول به بالا