اقدامات بعد از عمل بيني

بیمار در صورت وجود تامپون یا پانسمان داخل بینی باید دو تا سه روز بعد برای خارج کردن آنها به مطب دکتر خویش مراجعه نماید و یک هفته بعد برای برداشتن گچ و بخیه ها مراجعه نماید. پانسمان و چسب و گچ بینی نبایستی خیس شود . ( استحمام با رعایت نمودن این مسئله موردی ندارد )

در این مدت بیمار می بایستی بیشتر در حالت نشسته یا نیمه نشسته باشد . از کمپرس سرد استفاده نماید .

غذاهای مایع و نرم مصرف نماید ( زیرا فک نباید زیاد باز و بسته گردد ) بیمار باید حتی المکان کمتر صحبت کند . صحبت و خندیدن به میزان زیاد باعث کشیده شدن بخیه ها و جابجایی گچ و در نتیجه تورم و خونریزی بیشتر می گردد .

از داروهایی که برای شما تجویز شده است شامل آنتی بیوتیک و مُسکن استفاده کنید در روزهای اول ممکن است مختصر ترشحات خونی از بینی یا از گلو داشته باشید که طبیعی است . بعد از برداشتن گچ و تعویض چسب در ابتدا ممکن است تورم حتی بیشتر باشد.

لطفاً صبور باشید و به بهبود کلی ظاهر بینی توجه داشته باشید و در مورد اختلافات جزئی در نقاط خاص بینی نگران نباشید ،تقریباً تمامی آنها در هفته های اول جراحی تغییر خواهند کرد .

کبودی زیر چشمها در صورت اصلاح استخوانهای بینی احتمالاً وجود خواهد داشت اما شدت آن و زمان بهبود آن بسیار متغیر است . اکثراً در عرض ۱۰روز الی ۲ هفته بهبود پیدا می کند .

تورم بینی در عرض چند هفته اول کاهش محسوسی خواهد کرد اما درجاتی از تورم بخصوص در نوک بینی و محل شکستگی های استخوانی ممکن است از ۶ ماه تا یکسال نیز ادامه پیدا کند

بعلت قطع شدن بعضی اعصاب حسی بینی در حین جراحی بینی ، تا هفته ها در بینی و حتی تا ماهها در نوک بینی حسی وجود نخواهــد داشت و این بی حسی باعـــث می شود شما احســـاس کنید که عضو ،

بزرگتر از حد معمول و یا متورم است . مانند بیحسی لب در دندانپزشکی که احساس می کنید لبتان متورم است.

ورزش سبک از ۳یا ۴ هفته بعد از عمل جراحی مشکلی ندارد ، اما ورزش سنگین و فعالیت های بدنی شدید اکیداً تا ۲ ماه بعد از عمل توصیه نمی گردد . در هفته اول جراحی به هیچ عنوان بینی خود را با فشارتخلیه نکنید چون احتمال خونریزی و جابجایی اعضاء بینی وجود خواهد داشت .

در اینجا بصورت تصويري نحوه چسب زدن بيني آموزش داده شده است كه شما عزيزان پس از مشورت با پزشك خويش مي توانيد با توجه به مراحل نشان داده شده در زير اين عمل را به نحو احسن انجام دهيد.

برای دانلود فیلم آموزش چسب زدن بینی بعد از عمل بر روی لینک زیر کلیک نمایید.
دانلود با لینک مستقیم
دانلود با لینک غیر مستقیم